Profilaktyka

"Lepiej zapobiegać, niż leczyć" - mówił Hipokrates, prekursor profilaktyki i ciężko się z nim nie zgodzić! Najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy zębów jest dokładna higienizacja oraz właściwa dieta. Istnieją również profesjonalne metody profilaktyki chorób zębów wykonywane w naszym gabinecie, a są to:

  • fluoryzacja, inaczej lakierowanie zębów - polega na mechanicznym oczyszczeniu oraz aplikacji na zęby preparatu o wysokim stężeniu związku fluoru, który wbudowując się w strukturę szkliwa czyni go bardziej odpornym na niszczenie w przebiegu próchnicy. Zabieg ten można wykonywać w każdym wieku, na zębach mlecznych, stałych i w przypadku uzębienia mieszanego. Aby efekty były jak najlepsze, zaleca się, aby był wykonywany dwa razy w roku, lub (jeśli są ku temu szczególne wskazania) nawet cztery razy w roku.
  • lakowanie - zabieg ten dotyczy głównie zębów trzonowych stałych ('szóstek' i 'siódemek'), ale można go wykonywać na całej grupie zębów bocznych zarówno mlecznych, jak i stałych. Polega na uszczelnieniu głębokich bruzd, które są charakterystyczną cechą anatomiczną wszystkich wymienionych zębów, a zarazem miejscem najbardziej predysponowanym do rozwoju próchnicy. Dzięki spłyceniu bruzd zęby są znacznie mniej narażone na gromadzenie się w nich resztek pokarmowych oraz stają się łatwiejsze w higienizacji, co znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Stomatologia Rodzinna A. & J. Słomka - dentysta Tychy